STARTSKOTTET – ÅRETS FÖRSTA TÄVLING

Lördagen den 9:e maj går årets första tävling Startskottet av stapeln. Under avslappnade former mjukstartar vi tävlingssäsongen och får samtidigt en chans att lära känna och umgås med övriga medlemmar. Vi spelar en scramble i lag om fyra, där laganda och gemenskap värderas högt av tävlingsledningen. Kanonstarten går kl. 9:00 och tävlingen avslutas med en gemensam lunch och prisutdelning i restaurangen ca kl. 14:00. Värt att notera. Den dagen får vi besök av vår nya samarbetsklubb, Engadin Golf Club i St Moritz. De kommer under dagen informera om sin klubb (bildad 1893), ha en del erbjudanden om golf och boende, stå för fina lagpriser och åka runt på banan och förse deltagarna med förfriskningar. Bara det kan ju göra mödan värt att ställa upp på Startskottet. Startavgiften är 150 kr inklusive lunch och du anmäler via www.golf.se Hjärtligt Välkomna!

MEDLEMSTRÄNING 3:e MAJ

Ett perfekt tillfälle att värma upp inför tävlingen ges söndagen den 3:e maj kl.14:00 till 16:00, då klubbens tränare Per Jacobsson och Johan Orrgård håller medlemsträning. Temat är ”Refresh av närspel och sving”. Detta tillfälle är kostnadsfritt, man betalar endast för sina bollar på laken. Anmälan sker till kansliet. Ytterligare information om säsongens medlemsträning kommer. Vi ser fram emot en lyckosam golfsäsong tillsammans med er!