8:e och 9:e augusti spelar vi Klubbmästerskap för både damer och herrar. Spel sker som vanligt från blå respektive vit tee.
Då damerna spelar 18+18 hoppas vi att så många som möjligt stannar på den numera klassiska grillkvällen.
För herrarna gäller traditionsenligt 36 hål lördag och söndag med cut efter första 36 där dom 24 första går vidare till söndagens spel.

Max antal spelare är 60 herrar och 12 damer. gabbenyhet
Anmälningstiden går ut på söndag 2:a augusti kl 12:00 där de 56 med lägst hcp kommer med.
För att få chansen om man har en högre hcp så kommer vi att ha fyra kvalplaster. Dessa fyra platser kommer att tilldelas de fyra bästa bruttoresultaten från tisdagsgolfen 4:e augusti.
För att kunna kämpa om kvalplatsen så måste man ange detta när man köper sitt scorekort till Tuesday Open, man spelar då från vit tee och slagtävling. Resultatet kommer att meddelas senast 12:00 på onsdag.

Vi kommer att ha en reservlista på anmälningar för att fylla på startfälltet om det ej blir fullt deltagande.

I samband med KM så har vi också en numera klassisk grillkväll på lördagen 8:e augusti. I startavgiften på 150:- ingår maten men ej dricka.
Det går också bra att komma till grillkvällen även om man inte spelar, man köper då buffén i restaurangen.

När denna post går upp är det inte klart med underhållning men det är mycket möjligt att det blir någon form av livemusik.