I början av september avgörs det 26:e dam-VM för amatörer i Japan på Karuizawa 72 Golf Complex. Oshitate Course och Iriyama Course heter de båda tävlingsbanorna som är belägna på 1000 meters höjd 15 mil nordöst från Tokyo.
-Vi åker till VM för att prestera. Vi har ett riktigt bra lag och får vi till det vet vi att vi kan vara med högt uppe och slåss om medaljer säger Patrik Jonsson coach för det svenska laget.
Om Louise säger Patrik:
Louise Ridderström, Stockholms Golfklubb, har under sina två år på college utvecklat sitt spel till en hög nivå tagit en stabil plats i ett riktigt bra collegelag, UCLA. Hon har genom sin avslutning av collegesäsongen med en 5:e plats i Pac12 Championship och en 7:e plats i NCAA Championship visat att hennes spel håller i tuffaste collegekonkurrens. Louise är Sveriges högst rankade collegespelare just nu med en 28:e plats.
Vi önskar Louise stort lycka till!
Text och bild från golf.se
Hela artikeln