Information från banan september- 2026
Augusti – den dagliga skötseln i centrum
I augusti har arbetet handlat mycket om det som kanske inte alltid syns mest, men som tar allra mest tid – den reguljära skötseln.
Klippning, putsning, bevattning, bunkrar, tees, greener, foregreens och allt annat som behöver göras varje dag för att hålla banan på en jämn och bra nivå.
Augusti är helt enkelt en månad där mycket handlar om att hålla i, hålla efter och hålla kvaliteten uppe.
KM – utan att stressa gräset
Inför och under KM har vi under de senaste åren inte sänkt klipphöjderna eller på annat sätt utsatt banan för extra stress.
I stället har vi arbetat med de verktyg vi har för att få greenerna att rulla lite snabbare.
Framför allt har vi vältat greenerna något mer än vanligt.
Det gav oss en högre hastighet utan att behöva klippa ner greenerna ytterligare.
Det är ett bra exempel på hur vi försöker hitta en balans mellan spelupplevelse och gräsets långsiktiga välmående.
Torrt, torrt och återigen torrt
Augusti har varit väldigt torr.
När nederbörden uteblir blir vi beroende av bevattningsvattnet, men regnvatten har kvaliteter som vårt bevattningsvatten inte riktigt kan ersätta.
Vårt bevattningsvatten har relativt högt pH och är dessutom näringsfattigt och hårt.
På kort sikt är det inga konstigheter – vi kan bevattna och hålla gräset vid liv.
Men över längre tid påverkar vattnets kemi marken och växtens förutsättningar.
Därför är naturlig nederbörd värdefull på flera sätt, inte bara för att den fyller på vatten.
Det är också en anledning till att vi vill jobba så mycket som möjligt med rötter, jordstruktur och en välfungerande greenprofil.
En växt med ett bra rotsystem klarar perioder av torka betydligt bättre.
Att vi kommer vidare i projektet med att anlägga större dammar som magasin av dagvatten och regn är avgörande för vår framtid när det gäller både tillgång och kostnader och dialog med kommun, projektörer och leverantörer pågår.
Luftning som knappt märktes
Under augusti genomförde vi en luftning av greenerna med krysspinnar.
Målet var framför allt att komma ner på djupet och ge profilen bättre förutsättningar utan att störa spelet.
Resultatet blev också precis det vi ville ha – luftningen var knappt märkbar för spelarna, men gav ändå greenerna bättre förutsättningar under ytan. Vi kan också se rötter på ett helt annat djup än tidigare, om än väldigt få, så är det positivt att vårt arbete med luftning, men även andra parametrar, visar resultat.
Bästa greenkeepinggänget
September – svalare väder och bättre förutsättningar
Naturen hjälper till under hösten och september har börjat med svalare väder och mer regn.
Efter en torr augusti är det väldigt välkommet. Nederbörden gör att vi inte behöver förlita oss på bevattningsvattnet och samtidigt får vi den naturliga återhämtning som kommer när gräset får tillgång till vatten från himlen.
Förhoppningen är att de svalare temperaturerna och ökade nederbördsmängderna ska ge banan möjlighet att återhämta sig efter sommarens påfrestningar.
September blir därför en månad där vi både ska ta hand om banan här och nu och samtidigt börja lägga grunden för nästa säsong.
Dollar spot – årets ovälkomna gäst
Tyvärr har vi i år fått betydligt mer bekymmer med dollar spot än vad vi är vana vid.
Dollar spot är en svampsjukdom som kan ge små, halmfärgade till bruna fläckar i gräsytan och som framför allt trivs när vi har relativt varmt väder, hög luftfuktighet och långvarig fukt på bladen. Sjukdomen kan drabba flera gräsarter och är särskilt välkänd på golfbanors fairways och tees.
Vi har klarat oss bra från större angrepp tidigare, men i år har den tyvärr etablerat sig med besked – på tees, fairways och approaches.
Det intressanta är att diskussionen kring Dollar spot i branschen just nu handlar mycket om hur man kan kombinera flera mindre åtgärder i stället för att bara förlita sig på kemisk bekämpning. Tillräcklig kvävetillgång, minskad bladfuktighet, rätt bevattningsstrategi, vältning och väderbaserad riskbedömning
är alla delar som diskuteras.
GCSAA finansierarunder 2026 ett särskilt forskningsprojekt kring alternativa strategier för en mer hållbar hantering av Dollar spot. https://www.gcsaa.org/what-we-do/foundation/research
En intressant del är just vältning. Forskning och praktiska erfarenheter visar att regelbunden vältning kan minska dollar spot-angrepp, och effekten verkar bland annat hänga ihop med att vi påverkar bladens fuktighet och skapar en torrare yta.
Även att få bort dagg och annan långvarig bladfuktighet är en etablerad del av strategin mot Dollar spot, men att välta bort fukt ger ett klart mer grundligt resultat än att ta bort dagg med borste eller lina.
Planen framåt hos oss därför bland annat att arbeta med fler, mindre gödselgivor och ökad vältning av fairways, tees och approaches för att försöka hålla tillbaka angreppen och hjälpa gräset att växa ifrån sjukdomen. En välkommen investering är därför en vält som gör att att vi kan arbeta mer med vältning.
En liten välbehövlig paus för våra högst belastade tees
I början av september, eftersom förutsättningarna är som bäst, stängde vi gul och röd tee för underhåll och för att att ge dem möjlighet att återhämta sig samtidigt som vi sprider slitaget till andra teeplattor.
Vi har relativt små teeplattor på Kevingebanan, och när samma ytor används mycket blir slitaget koncentrerat.
Inte helt oväntat ser vi att åtgärden fungerar och att tees mår bra av att få vila.
Återhämtningen är också god med hög fuktighet, naturlig nederbörd men fortsatt relativt höga temperaturer.
Framöver kommer vi dock framför allt att fokusera på att stänga gul tee, eftersom det är där behovet är störst. På så sätt kan vi använda våra olika teeplattor mer strategiskt och samtidigt ge de mest belastade ytorna en chans att återhämta sig.
För spelaren innebär det dessutom en liten variation i spelupplevelsen – ibland får man helt enkelt spela hålet från en annan vinkel och längd.
Små frön – stora ambitioner
Under vecka 37 kommer vi att stödså våra greener med krypven.
Målet är att på sikt få en tätare och jämnare gräsyta och samtidigt öka andelen krypven i greenerna. Krypven är den ädelgrässort vi kan stödså med, med tanke på de geografiska förutsättningar vi har. Krypvenen är, till skillnad från vår naturliga vitgröe, mer resistent mot sjukdomar, torka och isbildning.
För att ge fröet så bra förutsättningar som möjligt börjar vi med att vertikalskära greenerna. Det skapar små öppningar i den befintliga gräsytan där det nya fröet kan få plats. Därefter stödsår vi med krypven, dressar greenerna och avslutar med vältning. På så sätt får fröet så bra jordkontakt som möjligt – något som är viktigt för att fröet ska gro och etablera sig.
Det här är ingen förändring som sker över en natt, utan en del av vårt långsiktiga arbete med greenerna. Genom att stödså lite i taget kan vi successivt förbättra grässammansättningen och skapa ännu bättre och jämnare greener framöver.
Nästa luftning och dressning är planerad till vecka 39
Den här gången kommer vi att använda solida pinnar som går lite djupare än vid tidigare luftningar. Till skillnad från krysspinnarna kommer dessa att märkas något mer ur spelbarhetssynpunkt, men att jobba olika storlek och djup på luftningsdon är en förutsättning för god jordstruktur och maximal rotutveckling.
Detta är en del av vårt långsiktiga arbete med greenernas struktur och framför allt med att skapa bättre förutsättningar för rötterna att växa djupare.
Efter luftningen kommer greenerna även att dressas.
Högruffarna ska få komma till sin rätt
När vi nu går längre in på hösten kommer vi också att börja slaghacka högruffar och ängsytor.
Det här är inte bara ett sätt att hålla efter högt gräs. Återkommande slaghackning är en del av vårt långsiktiga arbete med att utveckla vegetationens karaktär.
Genom att slå ner och finfördela det äldre och grova växtmaterialet håller vi tillbaka den täta, kraftiga vegetationen. På sikt kan bestånden därför bli glesare och mer öppna, samtidigt som de fortfarande behåller sin höga karaktär. Det ger mer ljus och utrymme mellan plantorna och skapar bättre förutsättningar för en mer varierad vegetation.
Målet är alltså inte att göra högruffarna till kortklippta gräsytor – tvärtom.
Vi vill behålla höjden och karaktären, men få ett luftigare, glesare och mer naturligt bestånd.
Det är också ett sätt att successivt förfina våra högruffar och ängsmarker över flera år, snarare än att bara se dem som ytor som ska slås av när de blivit för höga.
Slutligen ett stort och hjärtligt grattis från oss på banan till Bengt Rudberg, som äntligen fick göra sin första HIO!
76 års väntan är över – och det är minst sagt värt att uppmärksamma.
Stort grattis Bengt!
Andreas Wahlberg, banchef




